Zarządzanie flotą samochodową — jak przebiega proces?

Zarządzanie flotą samochodową ma na celu zwiększenie produktywności i wydajności przedsiębiorstwa, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa pojazdów i kierowców. Proces ten jest możliwy dzięki możliwości jednoczesnego monitorowania samochodów oraz kierowców — zarówno zużycia paliwa, jak i konserwacji aut.

Jak w praktyce wygląda zarządzanie flotą samochodową w firmie?

Podstawowym narzędziem, które umożliwia skuteczne zarządzanie flotą, jest specjalistyczne oprogramowanie do monitorowania pojazdów. Jest to serce całego procesu. Program oparty jest na systemie GPS, którego poprawne działanie zapewnia GPRS, satelita, radio albo połączenie wszystkich trzech możliwości. Jeżeli przedsiębiorca chce, aby flota samochodowa w firmie była jak najlepiej zarządzana, powinien zdecydować się na komunikację satelitarną. Choć jest to najdroższa metoda sprawdzania i transmitowania danych, trzeba pamiętać o tym, że będzie to najefektywniejsze narzędzie, jakie pozwoli skutecznie monitorować pojazdy w miejscach znajdujących się w miejscach, w których sygnał komórkowy może być słaby lub może go w ogóle nie być. Decydując się na zarządzanie flotą trzeba pamiętać o tym, że satelita jako nośnik informacji, będzie najlepsza do monitorowania samochodów, które podróżują przez miejsca, których położenie geograficzne będzie znacznie ograniczać możliwości sygnału GPRS.

Zarządzanie flotą — co warto wiedzieć o oprogramowaniu?

Aby wybrać odpowiednie oprogramowanie pozwalające na prawidłowe zarządzanie flotą samochodową, warto bliżej przyjrzeć się funkcją programu i sposobom jego działania.

Jedną z funkcji, jakie posiada oprogramowanie sprawdzające floty samochodowe, jest monitorowanie pojazdów. Internetowe narzędzia, które monitorują poszczególne samochody, pozwalają menadżerom flot sprawdzić pozycję pojedynczych samochodów. Dzięki temu flota firmowa jest bezpieczna i jeśli dojdzie do awarii lub wypadku, osoby odpowiedzialne za auta mogą w krótkim czasie wysłać pomoc.