Rejestracja samochodu przez internet – na czym to polega?

Proces rejestracji samochodu w wydziale komunikacji jest dość wymagającym i czasochłonnym procesem, który stresuje wielu właścicieli aut, zwłaszcza tych, którzy robią to pierwszy raz w swoim życiu. W obecnych czasach istnieje możliwość przeprowadzenia rejestracja samochodu przez internet. Rejestracja samochodu przez internet jest bezpieczna, prosta do wykonania i przede wszystkim cały proces można załatwić niezwykle szybko. Chcesz wiedzieć jak zarejestrować samochód online? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy! 

Rejestracja samochodu przez internet – proces rejestracji krok po kroku!

W obecnych czasach większość spraw urzędowych, możemy załatwić drogą internetową. Rejestracja samochodu przez internet, również należy do innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych w ostatnim czasie w Polsce. Cały proces należy rozpocząć od przygotowania niezbędnych do rejestracji dokumentów takich jak: 

  • umowa kupna-sprzedaży pojazdu,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne lub dokument potwierdzający ich brak,
  • karta pojazdu, 
  • potwierdzenia dokonania opłaty rejestracyjnej,
  • dokument potwierdzający wykonanie badań technicznych. 

Wszystkie wymienione wyżej dokumenty, należy zeskanować, a następnie dołączyć w odpowiednim momencie podczas rejestracja samochodu przez internet. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest sprawdzenie czy nasz urząd posiada elektroniczną skrzynkę podawczą, bez której rejestracja online nie będzie możliwa. Jeśli elektroniczna skrzynka podawcza istnieje, możemy przystąpić do wypełnienia wniosku, który znajdziemy na stronie gov.pl. Wniosek trzeba wypełnić ręcznie, a następnie zeskanować i przesłać jako załącznik do urzędu. Następnym etapem jest dokonanie opłat rejestracyjnych, które różnią się w zależności od np. modelu samochodu. Tak przygotowane wnioski oraz dokumenty możemy przesłać na skrzynkę podawczą. Po przesłaniu ich oraz dokonaniu niezbędnych opłat, urzędnik przystępuje do rozpatrzenia naszego wniosku. Jeśli dokumenty są odpowiednie, a wnioski prawidłowo opisane, właściciel auta otrzyma tymczasowy dowód rejestracyjny, który jest ważny przez trzydzieści dni. W tym czasie dowód rejestracyjny właściwy zostanie wyrobiony i pojazd będzie zarejestrowany na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *