Leasing finansowy samochodu – jakie warunki należy spełnić?

Leasing finansowy samochodu osobowego to, krótko mówiąc, jedna z form leasingu, gdzie firma leasingowa przekazuje auto na rzecz leasingobiorcy pod warunkiem, że będzie on płacił comiesięczne raty leasingowe. Czy to wszystko, co musisz wiedzieć o tej formie finansowania? Więcej szczegółów zamieszczamy poniżej. Jeśli interesuje Cię ten rodzaj wynajmu samochodu, zachęcamy do lektury.

Leasing finansowy samochodu — jak go księgować?

Nie da się ukryć, że leasing finansowy samochodu osobowego jest mniej popularny niż leasing operacyjny. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą różnic, które pojawiają się na gruncie podatkowym. Warto jednak zastanowić się nad taką formą finansowania, w szczególności, jeśli jesteś właścicielem dużego przedsiębiorstwa, które inwestuje właśnie np. w większą linię produkcyjną albo środki trwałe, które mają znaczną wartość. Na tę formę leasingu bardzo często decydują się lekarze i inne osoby działające w branży medycznej, a także przedsiębiorcy, którzy nie są płatnikiem VAT.

Leasing finansowy samochodu osobowego — jak w tym wypadku wygląda amortyzacja?

Osoby, które rozważają leasing finansowy samochodu często zastanawiają się nad tym, jak wygląda w tym wypadku amortyzacja. Otóż amortyzacja będzie tutaj leżała po stronie osoby korzystającej z auta i to ona będzie zobowiązana do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Czas trwania umowy leasingowej będzie zatem zbliżony do normatywnego okresu amortyzacji.

Charakterystyczne dla leasingu finansowego jest również to, że leasingobiorca jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT w całości od sumy należności za leasing od razu po odbiorze samochodu. Okazuje się zatem, że ta forma finansowania może okazać się dla wielu firm wyzwaniem. Istnieją jednak takie przedsiębiorstwa, dla których z pewnością będzie to korzystna opcja, np. te, którym zależy na urządzeniach, które są objęte inną stawką VAT, niż 23%. Wówczas w przypadku leasingu finansowego VAT będzie naliczony w takiej wysokości, w jakiej VAT został naliczony na określony przedmiot.