Komfort na autostradzie

Podróżowanie autostradą kosztuje, ale płacimy za komfort i bezpieczeństwo, a te są przecież bezcenne. Przed wyruszeniem w drogę warto zapoznać się z cennikiem obowiązującym na tym odcinku autostrady, który chcemy pokonać.

Udogodnienia dla podróżujących 

Najdłuższą autostradą w Polsce jest A4, którą można dojechać do kilku dużych miast, jak Kraków, Wrocław, Katowice czy Rzeszów. Wysokość opłat za przejazd autostradą uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy. Chociaż autostrada A4 liczy ponad sześćset kilometrów, to są nie niej tylko dwa płatne odcinki. Za portfel musimy złapać, gdy pokonujemy trasę z Krakowa do Katowic oraz z Gliwic do Wrocławia. Nie na każdym odcinku autostrady jest możliwe ustawienie bramek –  jeżeli jest zbyt krótki, to trudno wówczas znaleźć odpowiednie miejsce. Nie można też pobierać opłat, gdy autostrada jest częścią miejskiej obwodnicy. Za przejazd można płacić na różne sposoby, a najwygodniejszy jest z pewnością elektroniczny system płatności dostępny dla kierowców samochodów. Motocykliści jeszcze nie mogą korzystać z tego udogodnienia. 

Zapoznaj się z cennikiem

W podróży nie lubimy niemiłych niespodzianek, dlatego jeszcze przed wyjazdem warto zapoznać się z cennikiem za przejazd płatnymi odcinkami. Stawki różnią się między sobą, w zależności od formy płatności – opłata manualna jest zwykle droższa. Jeżeli wybierasz się w podróż autostradą A4 – cennik znajdziesz między innymi na stronie internetowej tej drogi. Tutaj poznasz też wszelkie szczegóły dotyczące sposobu wnoszenia opłat z podziałem na rodzaje pojazdów. Dokładny koszt przejazdu na zaplanowanej przez nas trasie możemy poznać, korzystając z kalkulatora opłat. Określając początek i koniec trasy, a także kategorię pojazdu, którym będziemy się poruszać, otrzymujemy dokładny koszt za przejazd autostradą. Jedną z opcji płatności jest karta zbliżeniowa, którą możemy w każdej chwili doładować, aby mieć pewność, że jest na niej wystarczająco dużo impulsów, którymi się płaci. Jeżeli dużo podróżujemy, to warto zdecydować się nie tylko na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, ale także dodatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *