Kiedy warto wymienić tarcze hamulcowe?

Hamulce dzielą się na kilka kategorii, jednak najbardziej popularne i jednocześnie najczęściej używane są hamulce tarczowe.

Jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia auta, dlatego niezwykle ważne jest, by zadbać o jego odpowiednią eksploatację, ale również pamiętać o regularnym kontrolowaniu i wymianie tarcz hamulcowych.

Kiedy i jak często warto wymieniać tarcze

Zwykle wymiana tarcz ma miejsce podczas kontroli zużycia klocków w czasie regularnego przeglądu. Nie determinuje to jednak ich wymiany. Zasada jest taka, że średnio co 2-3 wymiany klocków wymienić należy również tarcze. Wiadomo jednak, że jeśli zauważymy coś, co nas niepokoi taka wizyta powinna odbyć się zdecydowanie szybciej niż planowana. Podczas takiej wymiany tarcz bezwzględnie należy też zmienić klocki. Po założeniu nowych tarcz warto zachować umiar w hamowaniu by dać się nowym elementom nieco osadzić w układzie.

Grubość tarczy a konieczność wymiany

Zużyte tarcze najlepiej poznać po ich grubości. Producent tarcz hamulcowych za każdym razem deklaruje nominalną i minimalną grubość. Zejście poniżej ten drugi parametr kwalifikuje tarcze do wymiany. Zazwyczaj minimalna grubość tarczy hamulcowej jest o 2 milimetry mniejsza od nowej (po 1 milimetrze na stronę).

W niektórych przypadkach można się spotkać z nawierceniem na powierzchni tarczy – jest to dodatkowy parametr. Kiedy bowiem wgłębienie zniknie oznacza to, że przekroczyliśmy granicę minimalnej grubości i również powinniśmy udać się do warsztatu.

Niepokojące sygnały sugerujące uszkodzenie tarcz hamulcowych

Warto zwracać uwagę w czasie codziennego użytkowania auta na ewentualne podejrzane sygnały takie jak: wibracje przy hamowaniu, drgania kierownicy czy pulsowanie pedału hamulca. Może to sugerować odkształcenie, skrzywienie lub pęknięcie tarcz. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy na przykład, gwałtownie ostudzimy tarcze wjeżdżając w kałużę. Takie sygnały mogą się również pojawić, kiedy klocki hamulcowe są w fatalnym stanie. Jeśli więc przez dłuższy czas tego nie sprawdzaliśmy – warto udać się na przegląd. Warto też posiłkować się informacjami od producenta tarcz hamulcowych w przypadku ewentualnych pytań lub zastrzeżeń.

Czy warto inwestować w tarcze czy korzystać
z zamienników

Odpowiedź jest prosta – na tarczach nie powinno się oszczędzać i powie to nie tylko producent tarcz hamulcowych, ale i każdy doświadczony mechanik. Warto, by wszystkie elementy były spójne – jeśli inwestujemy w drogie klocki, to nie powinniśmy kupować tanich tarcz – elementy szybciej się zużyją i wymuszają kolejną wymianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *