Bębnowe układy hamulcowe w motocyklach – co warto o nich wiedzieć?

Bębny hamulcowe to klasyczne już rozwiązanie, cieszące się niesłabnącą popularnością pośród wielu miłośników jednośladów. Połączony przeważnie z tylnym kołem pojazdu, bęben przejmuje tarcie, spowodowane dociskiem ze strony okładzin, umieszczonych na szczękach hamulcowych motocyklowych. W efekcie, możliwe staje się zatrzymanie motocykla, co pozwala na uniknięcie groźnego wypadku. I chociaż hamulce bębnowe stopniowo ustępują miejsca modelom tarczowym z powodu większej efektywności tych drugich, rozwiązanie to w dalszym ciągu odznacza się znakomitą trwałością. Dobry bęben hamulcowy jest bowiem w stanie przewyższyć tarczę pod kątem wytrzymałości nawet kilkukrotnie. Oto, co warto zatem wiedzieć o układach hamulcowych tego typu.

Zasada działania bębnowych układów hamulcowych

W trakcie hamowania, szczęki hamulcowe są dociskane do wewnętrznej powierzchni bębna. To właśnie w niej mieści się bowiem ich mechanizm. Wywołane wówczas tarcie spowalnia pracę koła, a co za tym idzie – umożliwia spowolnienie motocykla. Ze względu na charakterystykę pracy takiego układu hamulcowego, niezwykle istotną rolę odgrywa tu kwestia wytrzymałości powierzchni roboczej bębna. Z tego też powodu, modele, opracowane przez wiodących producentów, odznaczają się trwałymi materiałami, wykorzystywanymi w ich produkcji. Istotne jest bowiem, aby powierzchnia robocza wewnętrznej strony bębna była wytrzymalsza, niż same okładziny szczęk.

Szczęki hamulcowe

Szczęki hamulcowe motocyklowe to niezwykle istotny komponent układu bębnowego, odpowiedzialny za wywieranie nacisku na powierzchnię roboczą. W momencie naciśnięcia dźwigni hamulcowej, szczęki zostają rozwarte przez specjalistyczny rozpierak, co pozwala ich okładzinom na bezpośredni kontakt z powierzchnią bębna. Dobierając szczęki do konkretnego modelu jednośladu, powinniśmy pamiętać, że tarcie przez nie zapewnione powinno mieć miejsce na całej powierzchni okładzin. Z tego też powodu, nie wolno bagatelizować kwestii zarówno samej jakości szczęk, jak i prawidłowego ich montażu. Elementy te powinny być bowiem zintegrowane z pozostałymi systemami, takimi jak układ sprężynowy.

Prawidłowa eksploatacja bębnowego układu hamulcowego

Długa, intensywna eksploatacja motocykla może przyczynić się do przegrzania hamulców lub uszkodzenia sprężyn. W układzie bębnowym, sprężyny są bowiem odpowiedzialne za odłączenie szczęk hamulcowych motocyklowych od bębna. Równie groźne w skutkach jest tu także zbytnie nagromadzenie się brudu. Zanieczyszczenia, zalegające między szczękami a powierzchnią roboczą, mogą bowiem uniemożliwić efektywne hamowanie.

Motocyklista nie powinien tu również zapominać o regularnej kontroli stanu bębna. Wszelkie pęknięcia lub odkształcenia stanowią tu bowiem jasny sygnał do natychmiastowej wymiany części. Powód jest prosty – zniekształcony bęben może uniemożliwiać szczękom nacisk na powierzchnię roboczą, prowadząc tym samym do pogorszenia efektywności hamowania, a w najgorszym wypadku, nawet do jego uniemożliwienia. Także i same szczęki mogą ulec tu stopniowemu zużyciu. Starte okładziny lub odkształcenia z pewnością nie są tu kwestią, którą możemy po prostu zignorować. Na szczęście, znalezienie oryginalnych części zamiennych nie jest trudne – specjalistyczne sklepy internetowe umożliwią nam bezproblemowe pozyskanie potrzebnych komponentów, nawet w przypadku starszych maszyn.