5 najczęstszych błędów w myciu samochodu

Czyste auto to marzenie każdego kierowcy – kwestia ta nieodłącznie wiąże się jednak z regularnym czyszczeniem z piasku, kurzu i szeregu innych zabrudzeń. Pielęgnacja samochodu jest nie tylko dbaniem o jego wygląd, lecz także szansą na przedłużenie trwałości lakieru. Warunkiem jest jednak prawidłowe jej wykonanie. Czego w związku z tym unikać?

Po pierwsze – nie czyść auta zużytymi materiałami

Warto zapamiętać, by w przypadku korzystania z tak zwanych myjni bezdotykowych unikać mycia szyb i karoserii dostępnymi szczotkami. Różnego rodzaju zanieczyszczenia, które pozostają we włosiu, mogą trwale zarysować lakier, a tym samym doprowadzić do jego zmatowienia. Podobnie działać będą stare i używane już gąbki – dobrym rozwiązaniem będzie zastąpienie ich ściereczkami z mikrofibry.

Po drugie – nie stosuj detergentów nieprzeznaczonych do aut

Częstym błędem przy pielęgnacji auta jest używanie różnego rodzaju domowych środków czystości – większość tego typu preparatów działa wyjątkowo szkodliwie na karoserię samochodu. Długotrwałe stosowanie domowych produktów może doprowadzić do zarysowań, odbarwień czy odprysków, które finalnie spowodują konieczność wizyty u lakiernika. Dostępna na rynku chemia samochodowa, w tym szampony samochodowe, płyny do felg czy środki do czyszczenia tapicerki, pomoże uniknąć przykrych konsekwencji.

Po trzecie – brak suszenia

Pielęgnacja samochodu wymaga również właściwego suszenia – często jest to jednak etap pomijany. Tymczasem, pozostawienie mokrej powłoki może skutkować przyklejaniem się do karoserii kurzu i innych zabrudzeń. Dobrym rozwiązaniem będzie więc płukanie wodą z hydrowoskiem lub dokładne osuszanie lakieru. Przy ręcznym wycieraniu auta należy też zwrócić uwagę na czystość samych ręczników czy ściereczek. Nieodpowiednie jest również stosowanie wszelkiego rodzaju ściągaczek do wody.

Po czwarte – mycie podczas mrozów

Podczas najniższych temperatur warto wstrzymać się z myciem samochodu. Nie oznacza to jednak, że zimą nie wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji. Wyjątkowo ważne jest regularne spłukiwanie karoserii z błota pośniegowego, a także soli i piasku, które pojawiają się na drogach. Mycie zimą wymaga także skutecznego zabezpieczenia zamków i uszczelek, a także dokładnego osuszenia samochodu.

Po piąte – niezabezpieczenie lakieru

Najlepszy efekt czyszczenia auta można uzyskać w momencie, gdy na umytą i wysuszona karoserię zostanie zastosowana odpowiednia chemia samochodowa. Wosk lub warstwa nabłyszczająca nadadzą połysku, a także zabezpieczą lakier przed zarysowaniami i ponownymi zabrudzeniami.